Únik dat může firmám způsobit škody v řádu milionů korun
Podnikatelé a firmy by měli zůstat ve střehu a tématu kyberbezpečnosti věnovat více pozornosti a úsilí, protože ochrana jejich systémů a dat je zpravidla nedostatečná. Investice do bezpečnostních řešení, založených na principu šifrování komunikace prostřednictvím e-mailů, složek a souborů přitom nemusí být vysoká.
Zabezpečením dat chrání firmy nejen informace, ale také svou reputaci. Často totiž pracují s citlivými údaji svých klientů – osobními daty, obchodním tajemstvím, zdravotní dokumentací nebo finančními transakcemi.
„Prvním krokem k nastavení bezpečného zacházení s daty je implementace technického řešení. Naše řešení je založené na kryptologii, jde tak o utajení obsahu šifrováním.“
upřesňuje Martin Lukš, CEO společnosti Talkey, zaměřující se na služby v oblasti bezpečnosti komunikace
Talkey nabízí firmám komplexní serverové řešení pro centrální správu a nastavení politik oprávnění uživatelů pro komunikaci a pro předávání informací mimo jiné tak, aby zpracovatel vyhověl požadavkům GDPR. Pokročilé vlastnosti tohoto nástroje umožňují odesílateli například kdykoliv odeslaný e-mail zničit nebo stanovit maximální počet otevření, po kterém se e-mail zničí automaticky. Prolomit šifrovaný e-mail pomocí Talkey by útočníkovi zabralo jeden lidský život a potřeboval by k tomu sílu výpočetního výkonu velkého množství počítačů.
K nejčastějším únikům dat dochází v oblasti zdravotnictví, finančnictví a ve společnostech působících na poli energetiky. To ale neznamená, že nehrozí i v ostatních oborech.
„Z nedávných výzkumů vyplývá, že za únikem dat stojí nejčastěji zaměstnanci, v nemalé míře neúmyslným zaviněním a z nedbalosti. Kromě technických řešení, je třeba pracovat také s lidským faktorem. I ta nejlepší bezpečnostní pravidla jsou k ničemu, pokud zaměstnanec nechá ležet své heslo u počítače nebo si do práce přinese zavirované soubory na výměnném disku.”
upřesňuje Martin Lukš