• Čeština
  • English
  • Čeština
  • English

Největší škody z důvodu úniku dat jsou ve zdravotnictví a finančnictví

Kolik stojí firemní únik dat? Odpověď na tuto otázku přinesla studie společností IBM Security a Ponemon Institute. V průměru vyjde oběti únik na 3,92 milionu dolarů, tedy v přepočtu na více než 91 milionů korun. V rámci studie byli osloveni IT specialisté z více než pěti stovek společností napříč celým světem.

notebook lide

Data navíc jasně ukazují, že škody způsobené únikem firemních dat neustále rostou. Například v roce 2014 činily průměrné škody 3,5 milionu dolarů, nárůst je tedy za tu dobu o celých 12 %. Nejtvrději dopadají tyto škody na firmy v technologicky vyspělých zemích jako USA, Kanada, Německo, na konci toho žebříčku by pak byly Indie a Brazílie.

Většina zaměstnanců ohrozila firemní data, aniž by o tom věděla. Přímo o situaci v České republice studie nepojednává. Ale takto vysoké škody nejsou nijak výjimečné ani u nás.

Největší škody ve zdravotnictví a finančnictví

Největší průměrné škody bývají v oblasti zdravotnictví a finančnictví. Třetí
příčka v tomto nelichotivém žebříčku pak patří podnikům, které se zabývají energetikou.

Za úniky dat mohou stát zhrzení zaměstnanci, ale stejně tak hackerské útoky – ty společně s interním zneužitím dat zaměstnanci tvoří celkem 51 % všech takových úniků. Hned za nimi je s 24 % lidské selhání. Zbylých 25 % tvoří systémové chyby.