Kyberútoky nehrozí jen nemocnicím. Na pozoru by se měly mít firmy obecně.
Počet kyberútoků roste celosvětově. Největší nárůst útoků zaznamenává zdravotnictví, na pozoru by se ale měli mít firmy i podnikatelé, zkrátka všichni, kdo pracují s daty svých klientů.
“Protože se nyní v médiích mluví převážně o útocích na nemocnice, mohou se ostatní mylně domnívat, že se jich to netýká. Počet kyberútoků ale roste i v ostatních odvětvích, jen se o tom tolik nemluví. Na pozoru by se tak měli mít všichni, kdo pracují s osobními údaji svých klientů,”
upozorňuje Marta Schestag, PR manager společnosti Talkey, zaměřující se na bezpečnou komunikaci.
Nejčastěji komunikujeme přes e-mail. Proto je právě e-mail často návnadou a zdrojem kyberútoků.
Říká se tomu phishing. Přijde vám e-mail, kliknete na podvodný odkaz nebo přílohu v něm. A je to. Kebyrútok začal. Do počítače se vám stáhne ransomware, který zašifrováním znepřístupní vaše data. Hackeři pak požadují výkupné, po jehož zaplacení vám data vrátí zpět. Jistotu, že hackeři ale data skutečně nezneužijí, už nikdy nemáte.
V každé firmě je již dnes nastaveno základní pravidlo, a to neklikat na nic, co nepochází z důvěryhodného zdroje. Existuje však jedno velké ALE. Takový phishingový e-mail se totiž může tvářit jako e-mail od nadřízeného nebo od důvěryhodné instituce. Oběť tak nepozná, že e-mailu nemůže důvěřovat.
Nejefektivnější je prevence. Zašifrujte to dříve než hackeři.
Často firmy začnou řešit kyberútoky, až když se stanou obětí.
„Drtivá většina společností u nás není připravena na hrozby související s únikem dat. Proto apelujeme na prevenci, a tou může být i používání kvalitní aplikace pro šifrování e-mailů, souborů a složek. Šifrovací aplikace Talkey garantuje původ, autorství a neměnnost zpráv. Šifruje zároveň složky a soubory přímo v počítači,”
dodala Schestag.