Zdravíme Vás z Talkey a přinášíme novinky ze světa kyberbezpečnosti.

Zdravíme Vás z Talkey

a přinášíme novinky ze světa kyberbezpečnosti. 

 

Níže naleznete čerstvý výběr aktualit z online prostoru. Mějte přehled o nejnovějších trendech a technologiích z Česka i ze zahraničí.

 

Kyberpodvodů přibývá. Nahrávají tomu i zastaralé telefony, varují banky

kyberpodvodnik

Počet kybernetických útoků na klienty bank roste. Česká bankovní asociace (ČBA) letos zaznamenala 65,8 tisíce napadených osob, což je ve srovnání s loňskem o třetinu více. V této souvislosti varuje například před používáním zastaralých telefonů, které podvodníkům usnadňují nekalé praktiky.

 

Loni bylo ve stejném období napadeno 48,5 tisíce lidí a podvodníci lidem ukradli přes internet více než miliardu korun. Vývoj lze přičítat menší obezřetnosti u nejmladší a nejstarší věkové skupiny. Mladí lidé nevěnují takovou pozornost otevírání e-mailových příloh a méně často kontrolují svůj bankovní účet. Lidé nad 65 let nemají zabezpečený telefon a méně často si mění hesla.

 

ČBA v té souvislosti varuje před zastaralými telefony. Polovina lidí podle ní vlastní telefon se starým operačním systémem, který už nemá podporu výrobce. Takže nejde aktualizovat, nedostává bezpečnostní záplaty a může se stát snadnějším cílem hackerů. Telefony starší pěti let mají méně robustní bezpečnostní mechanismy a jsou tak jednodušší cíl pro kyberútočníky. Ti se tak snadněji mohou dostat ke kontaktům, zprávám, přihlašovacím údajům, bankovním informacím či fotkám.

 

Výrobci každý rok přestávají podporovat stovky tisíc zařízení. Letos skončila podpora Android 11 a od února příštího roku už nebude ani pro Android 12.

 

Interpol zatkl 41 osob spojených s kybernetickými útoky a další vyšetřuje

zatčení

Policejní organizace Interpol v minulém týdnu oznámila, že se jí podařilo uštědřit kyberzločinu nemalý zásah. V rámci mezinárodní operace Synergia II se podařilo zatknout 41 osob, eliminovat více než 1 000 serverů a také infrastrukturu běžící na 22 000 IP adresách.

 

Do operace bylo zapojeno nejen 95 členských států Interpolu, ale i další soukromé organizace zabývající se kybernetickou bezpečností, jako jsou Group-IB, Kaspersky, Team Cymru nebo Trend Micro. Díky úspěšné kooperaci se podařilo zatknout již zmíněných 41 jednotlivců, kteří byli zapleteni do různých druhů nezákonného jednání spojeného s ransomwarem, phishingem nebo Trojanem typu information stealer. Kromě zmíněných zatčených Interpol vyšetřuje dalších 65 podezřelých

 

Dále, výše uvedených 1 000 a více serverů poskytujících nelegální a škodlivé služby bylo eliminováno v Hong Kongu, dalších 291 v Macau. V Mongolsku bylo provedeno 21 domovních prohlídek a identifikováno 93 jednotlivců napojených na ilegální aktivity v internetovém prostředí. Na Madagaskaru úřady zabavily 11 elektronických zařízení k vyšetřování a v Estonsku bylo získáno kolem 80 GB serverových dat souvisejících s phishingem a malwarem pro bankovní sektor, a to zejména z důvodu provádění analýz.

 

Operace Synergia II byla odpovědí na neustále rostoucí bezpečnostní hrozby a zvyšující se profesní úroveň škodlivých aktérů po světě. Interpol tak ochránil mnoho potenciálních obětí a prokazuje, jak dobře řízená mezinárodní spolupráce umí přinést ovoce.

Meta dostala v Koreji pokutu za sběr citlivých informací

Americká internetová společnost Meta Platforms dostala v Jižní Koreji pokutu přes 364 milionů Kč. Sankce je za to, že firma podle úřadů skoro čtyři roky nezákonně shromažďovala osobní údaje téměř milionu uživatelů facebooku. Meta informace předávala inzerentům a také nedostatečně zabezpečovala své stránky. Informují o tom tiskové agentury.

 

Jihokorejský úřad pro ochranu osobních údajů vyměřil Metě pokutu za nelegální shromažďování informací o náboženském vyznání, politických názorech a sexuální orientaci lidí.

 

Meta sbírala údaje analýzou stránek, které uživatelé facebooku lajkovali, nebo reklam, na které klikali. Firma také ohrozila soukromí uživatelů tím, že neodstranila nebo nezablokovala neaktivní stránky, které hackeři mohli používat k falšování identit tak, že požadovali obnovení hesel k účtům jiných uživatelů. Tyto požadavky Meta schvalovala bez řádného ověření.

 

V roce 2022 úřady v Jižní Koreji vyměřily americkým společnostem Google a Meta pokutu téměř 1,7 miliardy Kč za to, že sledovaly chování spotřebitelů na internetu bez jejich souhlasu a že využívaly jejich údajů pro cílenou reklamu. V roce 2020 jihokorejské úřady vyměřily Metě pokutu 118 milionů Kč za to, že poskytla osobní údaje třetím stranám bez souhlasu uživatelů.